به نام خدا

گزارش برنامه دارآباد
سرپرست: مهدي محقق حضرتي

قرار ساعت ۶:۴۵ صبح ميدان قدس روز جمعه ۱۱/۱۰/۱۳۸۳

من ساعت ۷:۰۵ رسيدم. آقايان بهرنگ اصغريان ، علي قمصري، عليرضا قره گوزلو، حسين جعفرآبادي قبل از من آمده بودند. منتظر مانديم و همراهان آقاي قره گوزلو بعد ۵ دقيقه آمدند. من و آقاي قمصري منتظر آقاي مصطفي پاينده مانديم ولي ايشان نيامدند. با خانه ايشان تماس گرفتيم گويي خواب مانده بودند. ما هم سوار تاكسي شديم. ساعت ۷:۴۵ جلسه معارف در ابتداي راه بود. آقاي اصغريان راهنماي ما بودند. ساعت ۸:۱۵ در استراحتگاهي ايستاديم براي كم كردن لباس. ساعت ۹ به مكاني رسيديم كه داراي صندلي براي نشستن و دستشويي بود. همراهان آقاي قره گوزلو ( كه دو نفر خانم بودند ) به علت نداشتن لباس و كفش مناسب براي صعود از همانجا برگشتند ( به همراه خود عليرضا ). تا افراد گترهايشان را بپوشند و تغذيه اي  بخورند نيم ساعت طول كشيد و ما ساعت ۹:۳۰ راه افتاديم. هواي شهر كمي آلوده بود ولي اكثر نقاط شهر ديده مي‌شد. ساعت ۱۰:۳۰ استراحتي داشتيم و ساعت ۱۰:۴۵ دوباره به راه افتاديم. بعد نيم ساعت صعود به شيب تندي رسيديم و من به علت كسالت كمي از بقيه گروه عقب ماندم. در طي نيم ساعت شيب تند يال را رد كرديم و به ابتداي خط الراس رسيديم. تا ساعت ۱۲ ( يعني ۱۵ دقيقه  ) استراحت كرديم. منظره زيبايي داشت و قله دماوند در دوردست به خوبي معلوم بود. در طول خط الراس حركت كرديم. بعد يك ساعت استراحت كوتاهي  ( ۱۰ دقيقه اي )  داشتيم و ساعت ۲:۰۵ به قله رسيديم. هوا كالما صاف بود و اثري از ابر ديده نمي شد ولي مقداري باد مي وزيد.  ارتفاع قله داراباد۳۱۶۰ متر است و از روي اين قله مي توان رشته كوه البرز و قله هاي دماوند، توچال، پيازچال، كلكچال و … به خوبي ديد. به علت باد و مقداري سرد شدن هوا قرار شد ساعت ۲:۳۰ حركت كنيم ولي با مطرح شدن اين احتمال كه ممكن است قبل از غروب آفتاب به پايين نرسيم بنابراين شد كه نمازمان را همانجا در پناهگاه بخوانيم ( البته به همين دليل هم تصميم گرفتيم ناهار را هم همانجايي كه صبح راه افتاده بوديم، روي صندلي ها و با آرامش بخوريم ) تا كفشهايمان را در آوريم و وضو بگيريم و نماز بخوانيم و دوباره كفشهايمان را بپوشيم و راه بيفتيم خيلي طول كشيد. مخصوصا اين كه هواي داخا پناهگاه از بيرون سردتر و زمين هم نمناك بود . فقط آنجا باد نمي آمد. ساعت ۲:۵۵ بالاخره راه افتاديم و تقريبا ساعت ۳:۴۵ بود كه به انتهاي خط الراس رسيديم. بعد ۵ دقيقه استراحت و سبك كردن لباس دوباره راه افتاديم و بعد ۵۵ دقيقه استراحتي يك ربعي داشتيم. بعد نيم ساعت پايين آمدن ساعت ۵:۱۰ پايين رسيديم. هواي شهر در مسير برگشت بسيار آلوده بود و حتي برج ميلاد هم ديده نمي شد. ناهارمان را همانجا خورديم و وقتي كه هوا كاملا تاريك شده و مدتها بود كه آفتاب غروب كرده بود ( حدودا ساعت ۶ ) به سمت پايين راه افتاديم. مسيرهاي مختلفي وجود داشت و هوا بسيار تاريك بود ولي با وجود آقاي اصغريان به راحتي پايين آمديم. جلسه انتقادات و پيشنهادات هم در آخرين استراحت برگزار شد و فقط آقاي اصغريان نكته اي را گوشزد كردند. تا تاكسي بگيريم و به ميدان قدس برسيم تقريبا ساعت ۷:۱۵ بود و آنجا از هم جدا شديم.

نكاتي كه در اين برنامه قابل ذكر بودند به شرح زير مي‌باشد:

اول اينكه قرار ساعت ۶:۴۵ بود و من كه سرپرست بودم ۲۰ دقيقه تاخير داشتم. ما نبايد منتظر آقاي پاينده مي مانديم زيرا قرار ساعت ۶:۴۵ بود و ايشان تا ساعت ۷:۱۵ هنوز نيامده بودند. در بسياري از توقف ها استراحتهايمان اندكي زياد بود كه باعث سرد شدن بدن مي‌شد. البته دلايلي هم داشت : از جمله اينكه من آن هفته مريض بودم و حتي بعضي كلاسهاي دانشگاه را از دست دادم و بعد اينكه ما عجله اي براي صعود نداشتيم و فقط هدف ورزش و حفظ سلامتي و آمادگي جسمي بود. البته دليل ديگر نا آشنايي من با مسير بود كه تقريبا هم نمي‌دانستم چقدر از راه باقي مانده است و نميتوانستم زمان را تنظيم كنم. ديگر مي توانم بگويم كه آوردن ميوه به كوه بسيار عالي است و حتي سانديس هم جاي آن را نمي گيرد. حتما قبل از آوردن گاز به كوه از پر بودن آن مطمئن شويد و در صورت امكان كپسول اضافي همراه داشته باشيد زيرا ما به هواي خوردن چايي حدود ۲۰ دقيقه صبر كرديم ولي به علت گرم نشدن آب و تاريك شدن هوا آن را دور ريختيم و برگشتيم و علت همان تمام شدن كپسول گاز بود. آب ولرم شده بود. گتر وسيله خوبي براي برنامه هاي برفي است ولي در اين برنامه فقط من  گتر نداشتم كه بدون مشكلي به راحتي پايين آمدم. ( البته بقيه هم مشكلي نداشتند ). آوردن دوربين عكاسي براي برنامه هاي كوه بسيار مناسب مي باشد و باعث ثبت شدن خاطرات و مناظر ديدني و وسيله خوبي براي به ياد آوردن اتفاقات و حوادث است. در اين برنامه هم دوربين ديجيتال انجمن علمي همراه من بود كه اتفاقا عكس هاي آن هم بر خلاف اكثر اوقات عكسهاي خوبي از آب در آمد. در آخر هم بايد از افراد گروه بالاخص آقاي اصغريان كه راهنمايي اين برنامه را بر عهده داشتند تشكر كنم و نكته آخر:

هميشه به حرف سرپرست گوش كنيد و به دستوراتش عمل كنيد ولي مشاورتهاي مفيدتان را از او دريغ نكنيد ولي حرف آخر هميشه دستور سرپرست است.