بارگذاری...

Pixi.

قالب حرفه ای پیکسی اولین بار در ایران توسط گروه اتوماتیک در سایت راستچین از سایت مرجع خریداری شده و بصورت حرفه ای فارسی سازی شده است.

آدرس:تهران خیابان الوند شمالی نرسیده به بلوار حکیم
تلفن:02188950000
ایمیل: rtl.automatic@gmail.com

گزارش برنامه قله شاهدژ کیاسر

اطلاعات کلی برنامه:

نام برنامه: قله شاهدژ

تاریخ برگزاری: ۱۸ و ۱۹ آبان ۱۳۹۶

سرپرست برنامه: هادی فتح اللهی

شمار شرکت کنندگان: ۱۴ نفر

محل آغاز برنامه: روستای لنگر

محل اتمام برنامه: روستای لنگر

ارتفاع محل آغاز و اتمام برنامه: ۱۵۵۰ متر

بیشترین ارتفاع: ۲۸۰۰ متر

سطح برنامه: متوسط

اطلاعات منطقه:

شاهدژ در جنوبي ترين قسمت استان مازندران در بين رشته كوه هاي مرتفع البرز كه از غرب به شرق كشيده شده اند ، در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقي ساري و شمال سمنان واقع شده است.. شاهدژ با ارتفاع ۲۸۰۵ متر از سطح دریاهای آزاد, قله ای مخروطی شکل نامتقارن و صخره ای ساخته شده است. اين قله در منطقه شرقي دودانگه قديم (بخشي از چهاردانگه جديد) قرار دارد. روستاهای اطراف این قله، لنگر ، عالی کلا، بالاده، میرافضل و جمال الدین کلا هستند. دامنه هاي شاهدژ تا ارتفاع ۲۵۰۰ متري پوشيده از جنگل است و در تاج قله ، در تمام ضلع ها ديواره سفيد و براق به چشم می خورد. در روبروي قله شاهدژ رشته كوه مرتفع ۲۸۸۰ متري چهارنو با دامنه هاي پوشيده از جنگل كهنسال با درختاني بلند و تنومند قرار دارد كه مرز ميان استان هاي مازندران و سمنان محسوب مي شود که جز مناطق حفاظت شده شهرستان کیاسر هم به شمار می آید. پوشش گیاهی این منطقه دارای پوشش جنگلی انبوع و فراوانی نظیر درخت ممرز ، ال، کچف، شمشاد، بلوط، انجیلی، شیردار، راش، ازگیل وحشی، آلوچه وحشی ، زرشک کوهی، سیب وحشی، ولیک، تلکا، بارانک جنگلی می باشد وهمچنین دارای پوشش گیاهان زینتی نظیر گل شقایق، گل رز، گل بنفشه، زعفران وحشی،… و گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان، گل آویشن، اسفنج، و گونه های فراوانی از گیاهان وحشی است.. حیات وحش آن شامل پرندگانی نظیر قرقاوول، کبک،عقاب، شاهین، بلبل کرکس،هدهد، بلدرچین، تکا و انواعی از گنجشکها , همچنین سایر حیات وحش منطقه عبارتند از خرس , شغال , گرگ ,روباه ,جوجه تیغی , خوک و گرازهای وحشی.

 

گزارش برنامه و زمانبندی:

برنامه ساعت ۳ بعد از ظهر روز ۱۸ آبان از تهران به مقصد روستای لنگر شهرستان کیاسر با وسیله نقلیه مینی بوس از جاده سوادکوه آغاز شد و ساعت ۱۱ شب به روستای لنگر رسیدیم (۳۶°۱۲’۱۱٫۵″N 53°۳۶’۵۴٫۷″E). چادرها جهت شب مانی در محلی در کنار امامزاده امیر سیدعلی لنگر برپا شدند که گورستان روستا نیز در همین محل قرار دارد. (۳۶°۱۲’۲۱٫۵″N 53°۳۷’۰۹٫۷″E) داخل امامزاده نیز فضایی کوچک وجود دارد که تا حدود ۱۰ نفر امکان شب مانی در آنجا را خواهند داشت. کنار امامزاده امکانات آب شرب و دستشویی وجود دارد. پس از شب مانی در این محل صبح روز بعد پس از صرف صبحانه و نرمش، با گذاشتن تجهیزات شب مانی داخل مینی بوس، ساعت ۷:۳۰ با کوله سبک به سمت قله حرکت کردیم. کل مسافت صعود به قله ۶٫۵ کیلومتر و میزان افزایش ارتفاع ۱۲۵۰ متر است. مسیر تا نیمه ها آن دارای پوشش جنگلی است.

ساعت ۱۰:۳۰ پس از ۴٫۵ کیلومتر پیمایش و ۸۵۰ متر صعود، به دشت ولمت که چشمه آبی نیز در این منطقه وجود دارد رسیدیم.

پس از استراحتی کوتاه در این محل، مسیر را ادامه دادیم. ساعت ۱۲:۲۰ به پای دیواره قله رسیدیم که ارتفاع این محل ۲۷۷۰ متر می باشد. ادامه مسیر از این محل نیاز به دست به سنگ دارد و با توجه به سطح افراد گروه تصمیم بر آن شد تا همان نقطه اتمام صعود اعلام شود. پس از استراحت در این محل و گرفتن عکس؛ ساعت ۱۲:۴۵ حرکت به سمت روستا آغاز شد.

در مسیر بازگشت، با ۴۵ دقیقه توقف در دشت ولمت برای صرف نهار، ساعت ۱۶ به محل روستا و کنار مینی بوس رسیدیم.

ساعت ۱۷ از روستا حرکت کرده و با توجه به ترافیک سنگین جاده سوادکوه، ساعت ۴ صبح روز بعد به تهران رسیدیم.

 

تصاویری دیگر از برنامه