گزارش برنامه قلعه ماران

گزارش برنامه قلعه ماران

نام برنامه: قلعه ماران

بیشترین ارتفاع: ۲۳۵۰ متر

سطح برنامه: متوسط

تاریخ اجرای برنامه: ۲و۳/۲/۹۵

سرپرست برنامه: هادی فتح اللهی

محل شروع صعود: روستای پاقلعه- رامیان- گلستان

محل اتمام برنامه: روستای خاک پیرزن- علی آباد کتول- گلستان

 

توضیحات منطقه:

کوه قلعه ماران (موران) به ارتفاع ۲۴۳۵ متر از سطح دریا به فاصله ۱۲ کیلومتر از رامیان و ۳۲ کیلومتر از شهرستان گنبدکاووس از مرتفع ترین کوه های منطقه محسوب می شود. قلعه ماران (موران) از امتداد رشته کوه های البرز شرقی و نیمه جنگلی و سرچشمه رودهای جادره، خاک پیرزن، قره چای و پشمکی می باشد.

به نام های ماران، میران، موران و دژتاکی خوانده می شود و سابقه تاریخی مربوط دوره هیرکانی دارد.

تقریباً در تمام مسیر پوشش آنتن وجود دارد.

توضیحات برنامه:

صبح روز اول ساعت ۸ از ترمینال شرق به سمت گرگان حرکت کردیم و حدود ساعت ۱۶ به گرگان رسیده و با مینی بوس هماهنگ شده از قبل، به سمت روستای پاقلعه در شهرستان رامیان حرکت کردیم. در بین راه توقفی نیم ساعته در چشمه زیبای گل رامیان داشتیم. این چشمه دریاچه ای به عمق ۸۰ متر و قطر ۸۰ متر می باشد که زیبایی چشمگیری
برخوردار است و با وسیله نقلیه به راحتی قابل دسترسی است.

%db%8c%d8%a8%d9%84%db%8c%d9%82%d8%a7%d9%84
در مسیر جاده قلعه رامیان خودنمایی می کند. پس از ادامه حرکت، ساعت ۱۸:۴۰ به روستای پاقلعه می رسیم. این روستا دارای مسجدی است که در صورت امکان هماهنگی می توان در آن شب را سپری کرد. ولی به علت نیافتن متولی مسجد، به شب مانی در چادر قانع شدیم. پس نیم ساعت پیمایش در محل مناسبی بالاتر از روستا و کنار جاده خاکی، که نزدیک چشمه است چادرها برپا گشته و به استراحت مشغول شدیم.

%db%8c%d8%a8%d9%84%d8%a7%d9%82

روز دوم پس از بیدار باش و صرف صبحانه و جمع کردن چادرها و وسایل، ساعت ۶:۳۰ صعود به سمت قله آغاز شد. مسیر پیمایش از روستای پاقلعه دارای پاکوب کاملاً مشخص می باشد که دارای شیب نسبتاً تند بوده و در برخی جاها از کنار پرتگاه می گذرد که باید به این نکته در پیمایش مسیر توجه کرد.

%d9%86%d8%aa%d9%84%d8%a8

%db%8c%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%a8

حدود ساعت ۹:۳۰ در بالای قله به محلی که چشمه و کلبه کوچکی وجود دارد رسیدیم. سطح بالای قلعه ماران زمینی به مساحت تقریبی ۳ کیلومتر مربع است.

%d9%84%d9%84%d8%a8

%d9%85%d9%87%d8%b9%d9%85

پس از استراحت یک ساعته در محلی مناسب، ساعت ۱۰ مسیر را در برگشت به روستای خاک پیرزن ادامه دادیم. حدود ساعت ۱۰:۳۰ به غرب قله رسیده و پس از فرودی کوتاه از بالای گردنه، به مدت یک و نیم ساعت مسیر تراورس در جنگل پیموده شد که این مسیر باعث طولانی شدن زمان پیمایش مسیر برگشت شد. پس از پایان مسیر تراورس، ساعت ۱۲:۳۰ به مسیر پاکوب وارد شده و ساعت ۱۴:۳۰ به روستای خاک پیرزن رسیدیم.

%db%8c%d9%82%d9%84%db%8c%d8%ab%d9%82%d8%a7

توجه به این نکته ضروری است که مسیر روستای خاک پیرزن، جزء مسیرهای بسیار کم تردد بوده و تا نیمه های مسیر، پاکوب مشخصی وجود ندارد و به خاطر پیمایش قسمتی از مسیر بصورت تراورس، بین درختان انبوه، زمان پیمایش طولانی می شود ولی زیبایی این مسیر بسیار بی نظیر است.

%db%8c%db%8c%d9%82%d9%84%db%8c%d9%82%d8%a7

پیشنهادات برای اجرای بهتر برنامه:

بهترین زمان صعود به این قله نیمه دوم بهار است که هوا مساعدتر بوده و می توان بالای قله شب مانی کرد. بنابراین بهتر است حرکت از تهران شب بوده و صبح به محل صعود رسیده و شب را بالای قله کمپ زده و روز بعد فرود انجام شود.

aaa

دریافت فایل جی پی اس مسیر

 

راننده مینی بوس هماهنگ شده: آقای یوسفی( شماره ۰۹۱۱۳۷۰۷۷۲۵ )

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *